اخبار

دوازدهمین جشنواره شاهنامه‌خوانی و نقالی مناطق زاگرس‌نشین کشور برترین های خود را شناخت

دوازدهمین  جشنواره شاهنامه‌خوانی و نقالی مناطق زاگرس‌نشین کشور برترین های خود را شناخت
آیین اختتامیه دوازدهمین دوره جشنواره شاهنامه‌خوانی و نقالی مناطق زاگرس‌نشین روز چهارشنبه (13 مرداد1400)در چهارمحال و بختیاری و به میزبانی شهر لردگان برگزار شد و برگزیدگان این جشنواره در ۲ بخش اصلی و در هفت زیرگروه سنی، معرفی و تجلیل شدند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان چهارمحال و بختیاری ، شهرام فرجی معاون هنری و سینمایی فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ، در آیین اختتامیه این جشنواره با اشاره به راه‌یابی ۳۰۰ اثر به بخش داوری گفت: پس از بررسی آثار ارسالی از سوی هیات داوران، ۱۷ نفر در بخش نقالی رده‌های سنی زیر ۱۰ سال، ۱۱ تا ۱۶ سال، ۱۷ تا ۲۴ سال، بزرگ‌سالان و پیشکسوتان به عنوان نفرات منتخب معرفی شدند و همچنین آثار نقالی سه نفر نیز به عنوان شایسته تقدیر شناخته شد.

سیده معصومه موسوی مدیر اجرایی دوازدهمین جشنواره شاهنامه‌خوانی و نقالی مناطق زاگرس نشین گفت: برگزیدگان بخش شاهنامه‌خوانی نیز در ۲ رده سنی زیر ۲۵ سال و بالای ۲۵ سال گروه‌بندی و از آنان تجلیل شد.

وی تصریح کرد: بر اساس اعلام نظر هیات داوران، مقام نخست این دوره از جشنواره در بخش نقالی و در رده سنی زیر ۱۰ سال به صورت مشترک به آرمیتا جوادیان از چهارمحال و بختیاری و الینا هاشمی از استان فارس تعلق گرفت.

موسوی ادامه داد: در این بخش، مائده یدالهی و نازنین‌زهرا محمدی هر ۲ نفر از چهارمحال و بختیاری به صورت مشترک دوم شدند و مقام سوم را نیز سیده صبا موسوی از همین استان به نام خود ثبت کرد.

وی از مشکات عباسیان هنرمند نقال استان مرکزی به عنوان نفر اول رده سنی ۱۱ تا ۱۶ سال نام برد و یادآور شد: در این زیرگروه سنی، عسل غیاثی از کرمانشاه و دینا شیری‌زاده از اصفهان به صورت مشترک دوم شدند و نگار گودرزیان از لرستان به عنوان نفر سوم انتخاب و معرفی شد.

مدیر اجرایی دوازدهمین دوره جشنواره شاهنامه‌خوانی و نقالی مناطق زاگرس‌نشین افزود: زهره مصیری محمدی از چهارمحال و بختیاری، آینار زبیدی از خوزستان و پری ناز بابایی از همدان نیز در رده سنی ۱۷ تا ۲۴ سال بخش نقالی به ترتیب به عنوان نفرات اول تا سوم برگزیده شدند.

موسوی به کسب مقام نخست نقالی در رده سنی بزرگسالان توسط حورا تیلا هنرمند خوزستانی اشاره کرد و گفت: مهدی کوثری یگانه از استان همدان نیز توانست عنوان دوم این زیرگروه را به خود اختصاص دهد و هیات داوران در این رده سنی، کسی را به عنوان نفر سوم انتخاب نکرد.

وی اظهار داشت: در رده سنی پیشکسوتان، مهرداد کاوسی هنرمند نقال از همدان، مسعود اکرمی از یزد و مسعود شاهنگی از اصفهان بدون اعلام رتبه‌بندی به عنوان نفرات برتر این دوره از جشنواره  برگزیده شدند.

مدیر اجرایی دوازدهمین جشنواره شاهنامه‌خوانی و نقالی مناطق زاگرس نشین یادآور شد: هیات داوران این جشنواره آثار نقالی آرمین عیسی‌آبادی از استان تهران، آتنا عبادی از استان خوزستان و اسماء محمدی از چهارمحال و بختیاری را نیز شایسته تقدیر دانست.

موسوی همچنین افزود: هیات داوران در بخش شاهنامه‌خوانی و در رده سنی زیر ۲۵ سال، سه هنرمند شاهنامه‌خوان چهارمحال و بختیاری به نام‌های امیرحافظ ویسی، عرفان منصوری و اویس صادقی را به ترتیب حائز عناوین اول تا سوم معرفی کرد.

وی با بیان اینکه در همین بخش و در رده سنی بالای ۲۵ سال، میلاد صادقی از چهارمحال و بختیاری توانست نظر داوران را برای کسب مقام نخست به دست آورد، تصریح کرد: فرهمند بافری از اصفهان و سید اکبر خرمی از چهارمحال و بختیاری نیز به مقام‌های دوم و سوم این زیرگروه سنی دست یافتند.

نخستین دوره جشنواره شاهنامه‌خوانی و نقالی به صورت شهرستانی از سال ۸۶ در چهارمحال و بختیاری آغاز شد و در ادامه این جشنواره به صورت استانی و سپس منطقه‌ای تداوم یافت.

در این جشنواره منطقه‌ای، هنرمندان مناطق زاگرس نشین استان‌های اصفهان، ایلام، بوشهر، چهارمحال و بختیاری، خوزستان، فارس، کردستان، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، لرستان، همدان و هرمزگان شرکت می‌کنند.

جواد خسروی نیا، قاسم سلیمانی، البرز اسدپور، علی‌رحم شیخی، احمد مردانی و اسد شاهی، داوران دوازدهمین دوره جشنواره شاهنامه‌خوانی و نقالی مناطق زاگرس‌نشین را تشکیل می‌دادند که در بیانیه پایانی خود با اشاره به مشارکت بالای کودکان و نوجوانان در این جشنواره خواستار توجه بیشتر مسوولان فرهنگی برای ارائه آموزش‌های صحیح به این استعدادهای هنر نقالی و شاهنامه‌خوانی و حفظ هنرهای آیینی و همچنین توسعه و استحکام پیوند نسل جدید با فرهنگ دیرینه شاهنامه‌خوانی و نقالی شدند.


اختتامیه جشنواره شاهنامه خوانی لردگان

۱۳ مرداد ۱۴۰۰ ۲۳:۵۶
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان چهارمحال و بختیاری |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید