اخبار

نام یک نویسنده بر خیابان شهرری نقش بست

نام یک نویسنده بر خیابان شهرری نقش بست
آئین نامگذاری خیابانی به نام مرحوم دکتر حسین کریمان (نویسنده، مورخ و استاد دانشگاه) روز چهارشنبه ۱۶ تیرماه با حضور حسن خلیل‌آبادی، عضو شورای اسلامی شهر تهران، ری و تجریش، علی اعطا سخنگوی شورای شهر، شهردار منطقه ۲۰، رییس ستاد گردشگری شهر تهران، مدیران ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی و میراث فرهنگی و گردشگری و مرکز اسناد آستان حضرت عبدالعظیم حسنی علیه السلام و تعدادی از ری شناسان و اساتید دانشگاه در مرکز ری شناسی منطقه ۲۰ برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان ری؛ فرهاد افشار شهردار منطقه در این مراسم گفت: دکتر کریمان در راستای حفظ هویت تاریخی شهرها و ایجاد حس تعلق و هویت بخشی به افراد خدمات ارزنده ای انجام داد و به واسطه منش و اخلاق خود مسیر تعالی را برای نسل های آینده به یادگار گذاشته است.

افشار افزود: شهرداری تهران از ابتدای دهه هفتاد در راستای شناساندن بزرگانی که در تاریخ کشور اثرگذار بودند گام برداشته است و جایگاه این افراد و سبک زندگی و سلوک رفتارشان را با ساخت مجسمه، نامگذاری معابر و ساخت فیلم به جامعه تبیین کرده است.

او با بیان اینکه مراسم امروز در راستای تکریم و بزرگداشت دو تن از شخصیت های فرهیخته کشورمان؛ دکتر حسین کریمان و دکتر قاسم اکبری برگزار شده است گفت: مرحوم اکبری استاد تاریخ، پژوهشگر و چهره فرهنگی به واسطه تحقیق و فعالیت های فرهنگی در خصوص ری همواره جاودان است و دکتر کریمان نیز در شناساندن فرهنگ‌ و تاریخ این مرز و بوم نقش به سزایی داشته و تحقیقات گسترده ای در خصوص سیر تحول شهرها دارد.

افشار ادامه داد: کتاب "ری باستان" حاصل مطالعه و تحقیق این استاد فقید درباره تاریخ و فرهنگ ری است که به نوعی تکه گمشده شهرهای دنیا را به مردم‌ معرفی و به اهالی ری تقدیم کرده است.

سید حسن صفوی رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان ری نیز، بزرگداشت مفاخر را تجلیل از مقام علم و دانش بر شمرد و افزود: شهرستان ری، بزرگانی را به خود دیده که نام هر کدام در بلندای تاریخ می درخشد.

در این مراسم با توجه به مصوبه شورای پنجم اسلامی شهر تهران در خصوص نامگذاری خیابان حدفاصل میدان شهدای شاملو تا پل شهید آوینی به نام «دکتر حسین کریمان»، ضمن پرده برداری  از  تابلوی شناسایی معبر؛ از تمبر یادبود دکتر حسین کریمان (نویسنده، لغت‌شناس، ‌مورخ و جغرافیدان ایرانی) رونمایی و برای اولین بار نشان قبله تهران از سوی مدیریت شهری منطقه ۲۰ به خانواده وی اهدا شد و از خانواده دکتر قاسم اکبری نیز تجلیل گردید.

۲۰ تیر ۱۴۰۰ ۱۰:۵۷

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید