اخبار

همزمان با روز معلم

نشان ابوالحسن‌ خان صبا و عیسی بهادری به هنرآموزان هنرستانهای تجسمی و موسیقی اعطا شد

نشان ابوالحسن‌ خان صبا و عیسی بهادری به هنرآموزان هنرستانهای تجسمی و موسیقی اعطا شد
به میزبانی هنرستان موسیقی دختران تهران، نخستین دوره اعطای نشان استاد ابوالحسن‌خان صبا در رشته موسیقی به استاد تقی ضرابی، هنرمند و هنرآموز در هنرستان های دختران و پسران و نشان استاد عیسی‌خان بهادری به امیرهوشنگ جزی‌زاده؛ هنرمند نگارگر و هنرآموز هنرستان های هنرهای زیبا اعطا شد.

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران، با توجه به شیوع ویروس کرونا و ضرورت رعایت موارد بهداشتی، این برنامه با حضور محدود، روز یکشنبه ۱۲ اردیبهشت ماه برگزار گردید و نشان استاد عیسی‌خان بهادری و استاد ابوالحسن‌خان صبا و لوح سپاس وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با حضور سیدمجتبی حسینی، معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، ابوالقاسم خوشرو، معاون اسبق هنری، علی‌اکبر صفی‌پور، مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و آموزش‌های هنری، احد جاودانی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران به استاد امیرهوشنگ جزی‌زاده و تقی ضرابی که سال‌ها در هنرستان‌های هنرهای زیبا و موسیقی در زمینه آموزش هنر خدمت کرده‌اند اعطا شد.

همچنین احد جاودانی، و حمیدرضا نوربخش، مدیرعامل خانه موسیقی نیز لوح‌هایی را به تقی ضرابی اهدا کردند. معاون شهردار اصفهان نیز هدیه‌ای را به استاد امیرهوشنگ جزی‌زاده اهدا نمود.

در ابتدای این برنامه، سید‌مجتبی حسینی، معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن تسلیت شهادت مولی الموحدین حضرت علی (ع) و تبریک روز معلم گفت: هنر آینه است، شگفت آینه‌ای. در آینه هنر نه امروز که از دیروز تا فردا هویداست. در آینه هنر نه ظاهر که باطن هنرمند پیداست. در آینه هنر نه مهارت که معرفت در تجلی است. آینه‌ای که سخنگوست و آفات و حالات را به طرفه‌تر زبانی باز می‌گوید. آینه‌ای که نماد و نشانه می‌شود تا فرهنگی را باز نماید و به رساترین شکل معرفی کند. و این همه از سر ودیعه الهی، در جان آدمی است. ودیعه‌ای که می‌تواند آفریشنگری را در قاب و قالبی محدود به جلوه بگذارد.

حسینی ادامه داد: پدیده‌ای چنین جاودانه و مانا در دو پهنه زمین و زمان چه شوق‌ها که برانگیخته و چه جان‌هایی که دشواری‌های راه پرفراز هنر را برگزیده‌اند و به جستجو گام زده‌اند. اما اگر این صفات شگفت را می‌توان آموخت؟ می‌توان به کسی گفت در این صحنه که حاضری، غایب باش. در آینه بنگر و دیگری شو روایتگری کن قصه‌ای را که ندیده‌ای و آن را زیسته‌ای!

معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: معلمی هنر، غریب قصه‌ای است و آن را آنانی می‌دانند که در دو ساحت معلمی کرده باشند، مقام نادری که به سحر جمال و چشم‌بندی خیال می‌باید صفات دور از هم را در موقعیتی به جمع برسانی و به شمایلی واحد، به تجسمی روشن و به نغمه‌ای موزون بدل کنی. مقام نادری که انتقال مهارت و مفاهیم فنی آن که خود در نهایت دشواری است، آسان‌ترین تکلیف معلم است. معلم هنر آنگاه مرتبت خود را بروز می‌دهد که به تعبیر خواجه راز، راه رسیدن به «آن» را می‌آموزاند؛ آنی که برای هر هنرجو دیگرگونه است، نه نسخت یکسان دارد و نه سبقت در آن، معنا می‌شود.

او تأکید کرد: معلمی هنر به غموض و رموزی که دارد، شبیه‌ترین کار به کیمیاگری است. و چه پر افتخار تاریخی است تاریخی که معلمان هنرش به شمار ستارگان آسمان باشند و به درخشانی خورشید. کافی است سر بگردانیم به تماشای تاریخ و حکمت‌ها و حکایت‌های مجالس تعلیم هنر را مرور کنیم. اگر بخواهیم راوی صادقی باشیم، به گزارشگری زمان و به رصد ارقام می‌بینیم، در این چهار دهه چه میزان اقبال به هنر آموزی رشد داشته و مخاطبان بی‌قید خواستگاه و در هر موقعیتی به آموختن هنر رغبت داشته‌اند.

معاون امور هنری ارشاد بیان کرد: شمار آموزشگاه‌ها و دانشگاه‌ها و تنوع رشته‌ها نشانه‌ای است و مراکز آموزش هنرهای زیبا در قالب هنرستان‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گواه دیگری است. تا قبل از انقلاب اسلامی، تعداد هنرستان‌های هنری در کشور اگرچه عمر مدیدی داشتند و گواه نیت بلند کمال‌الملک‌اند، اما شمارشان به ده باب نمی‌رسید. این تعداد تا میانه دهه هفتاد، به ۲۶ باب افزایش یافت و تا میانه دهه هشتاد به ۳۹ باب. بیش از یک دهه این تعداد به ترتیب در همین عداد بود و به لطف خدا از سال ۱۳۹۶ تا ۱۴۰۰ تعداد هنرستان‌های هنرهای زیبا به ۴۹ باب افزایش یافته و کوشش همکارانم معطوف تا بر این تعداد در مهرماه دست کم سه هنرستان دیگر به شبکه هنرستان‌ها افزوده شود. در این افزایش کمی، تأمل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بر آن بوده تا در مرحله نخست در تمامی استان‌ها حداقل یک هنرستان و در مرحله دیگر و در ادامه این راه در سال‌های آینده در هر استان هنرستان پسرانه و دخترانه به تربیت هنرمندان راستین و توانمند به آینده‌سازان فردا آراسته باشد.

وی ادامه داد: تفاوت و ارزشمندی آموزش هنرستان‌ها در ثمرات ارزنده این نهاد خوشنام آموزشی آشکار است و هنرمندان عمده‌ای از کلاس‌های هنرستان برخاسته‌اند. عمود خیمه هنرستان‌ها، سروهای سایه گستری که گرداگرد آنان، نهال نازک هنرمندان جوان، قد کشیده و جوانه زده، حضور استادان دلسوز و عاشقی است که فرزندان حقیقی خود را برای فردا پرورده‌اند. پس «من لم یشکر المخلوق، لم یشکر الخالق»، بهانه‌ای شد تا به یاد دو استاد نامدار و دو معلم صاحب جاه هنر و هنرستان‌ها مرحومان ابوالحسن‌خان صبا و عیسی‌خان بهادری دو نشان ویژه برای اهدا سالانه به بهترین و تأثیرگذارترین استادان هنرستان‌های هنرهای زیبای کشور تقدیم شود. طراحی این نشان را معلم خوشنام هنر، استاد فرزاد ادیبی بر عهده گرفتند و طرحی به قلم آوردند که در قلب خود قاب گیرنده قلب معلم است. نشانه‌ای که تفسیرهای روشن و دلپذیر دارد. شیوه‌نامه انتخاب ادوار پیش‌رو تا پایان سال تحصیلی نقش می‌شود و ان‌شاءالله برای ادوار آینده در حوزه هنرهای نمایشی نیز نشان ویژه به یادبود استادان تأثیرگذار این عرصه نیز اهدا خواهد شد.

معاون هنری ارشاد تأکید کرد: نشان صبا و بهادری، یادآور استادانی است که از هنرجو، هنرمند ساختند و به جای تکثیر به تعالی اندیشیدند. امروز قریب شش هزار هنرجو در هنرستان‌ها به فردای روشن راهی نظر دارند که شبانه روز در سودای تحقق آن مشق هنر می‌کنند. در کنار این طرح، اجرای پروژه آسیب‌شناسی هنرستان‌های هنرهای زیبا، پروژه ارائه الگوی آموزش هنر در فضای مجازی، بررسی توسعه و آموزشگاه‌های آزاد هنری، بروزرسانی استانداردهای مهارت آموزی فرهنگ و هنر در ۸۴ مورد که بیش از ۱۴ سال از آخرین بازنگری آن می‌گذشت، از اقدامات شایسته‌ای است که همکارانم در اداره کل برنامه‌ریزی و آموزش‌های هنری به جدیت و دقت پیگیری می‌کنند.

او در پایان نیز گفت: امروز سرمایه انسانی هنر از استادان پیشکسوت تا هنرمندان جوان، ثروتی ارزشمند برای کشور عزیزمان به شمار می‌رود که می‌توانند سخنگویان راستین فرهنگ مینوی وطن باشند. به روز معلم، دست ادب برسینه و سر تعظیم در پیش می‌آورم، به احترام استادان ارجمندم، آنانی که مرا به مهر و کرامت وامدار خود کرده‌اند. از همکاران عزیز و شریفم در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ویژه آقایان جاودانی، الهیاری و صفی پور قدردانی میکنم و سپاسگذار دو مدیر هنردانی هستم که در دوران تصدیشان، هنر خدماتی شایسته دید و هنرستان‌ها رشد چشمگیر کردند، مهندس ابوالقاسم خوشرو و مهندس مرتضی کاظمی و ختام سخنم مشک یادکرد دو استاد نامدار باشد که علی‌رغم تمام دشواری‌ها، معلمی کردند تا ما را بیاموزند و این مجلس را بیارایند و بهانه‌ مبارک روز معلم و یاد دو استاد درخشان عالم هنر باشند؛ استادان امیرهوشنگ جزی‌زاده و تقی ضرابی.

در پایان این آئین، تقی ضرابی هنرمند موسیقی  نیز ضمن قدردانی از این برنامه گفت: ماحصل فعل و انفعالات هنرستان‌ها، خروجی‌هایی هستند که در اقصی نقاط دنیا می‌درخشند، وقتی فارغ‌التحصیل سال‌های پیش هنرستان امروز در اروپا تدریس می‌کند و فعالیت‌های چشمگیری دارد مایه مباهات و افتخار است. در سراسر دنیا هرکجا قدم بگذارید، می‌توانید فارغ‌التحصیلان هنرستان دختران و پسران را مشاهده کنید.

۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ ۱۰:۴۵

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید