اخبار

نمایشگاه موج رنگ؛ استقبال کم‌نظیری که با امید پایان یافت

نمایشگاه موج رنگ؛ استقبال کم‌نظیری که با امید پایان یافت
نمایشگاه هنرهای تجسمی موج رنگ با رونمایی از آثار ۶ هنرمند در نگارخانه رسول مهر تهران و پس از استقبال خوب علاقمندان، به کار خود پایان داد.

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران و به نقل از ایرنا، همزمان با تداوم و گسترش روند فراگیری کرونا در کشور، کسب و کارها و مشاغل مختلف نیز از روند صعودی شیوع این بیماری متأثر شدند و رفته رفته دامنه تحرکات و فعالیت‌هایشان محدود و محدودتر شد. در این میان، کسب و کار هنرمندان نیز از این قاعده مستثنی نبود و لزوم پیشگیری و رعایت اصول و ملاحظات بهداشتی باعث شد فعالیت‌های هنری که غالباً در بسترهای مکانی معینی رخ می‌دادند، کم‌کم از مدار رونق و توسعه خارج و متوقف شوند.

اواخر بهمن ماه سال گذشته و پس از نشانه هایی از ویروس کرونا در کشور، نمایشگاه هنرهای تجسمی "موج رنگ" که آماده افتتاح بود، به تعطیلی کشیده شد و این تعطیلی یک سال به درازا کشیده شد تا اینکه هفته گذشته با همراهی مسوولان و دست اندرکاران، آثار آن در معرض نمایش گذاشته شد و هنرمندان نشان دادند که همزیستی هنر و این دوران با یکدیگر غیرممکن نیست. این نمایشگاه که در آستانه عید سعید مبعث و با حضور مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران افتتاح شد، آثاری از سید ابوالحسن ریاضی، فرهنگ عاطفی، حسن نوروزنیا، سعیده آرین و بهداد نجفی در حوزه های نقاشی، نقاشیخط را در سبک ها و تکنیک های مختلف در کنار آثار عکاسی آنیتا کیوان به نمایش گذاشت.

نمایشگاه‌گردان آثار هنرهای تجسمی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با تاکید بر اینکه نیاز انسان امروز به هنر از جمله نیازهایی است که احتیاج به استدلال ندارد و هر انسانی، با هر سطحی از فرهنگ، فکر و اندیشه به این مساله توجه دارد، گفت که این نمایشگاه با هدف خارج شدن از رکودی برگزار شد که با شیوع ویروس کرونا بیش از یک سال دامن گیر هنر و بخصوص نمایشگاه ها شده بود و این مهم با همراهی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران انجام شد.

بهداد نجفی با بیان اینکه بشر در طول تاریخ حیات اجتماعی خود هیچ وقت بدون هنر زندگی نکرده و هنر از آغاز زندگی تا به امروز با او و همراه او بوده، عنوان کرد: در این کار گروهی که از آثار هنرمندان در حوزه های مختلف استفاده و آثار متنوعی از هنرهای تجسمی به نمایش عموم درامده، تلاش شده است، بار دیگر رنگ و هنر و زیبایی به زندگی روزمره مردم آورده شود.

وی  با بیان اینکه درباره سبک و تعداد آثار ارائه شده در این نمایشگاه نیز گفت: در نمایشگاه موج رنگ ۵۸ اثر نقاشی در سبک های مختلف - امپرسیونیسم، پست امپرسیونیسم، آبستره، آبستره اکپرسیونیسم و تکنیک های رنگ روغن، آکریلیک و آبرنگ - به نمایش عموم گذاشته شد.

نجفی با بیان اینکه در بخش عکاسی نیز ۱۴ عکس به نمایش درآمد، ادامه داد: برگزاری یک نمایشگاه هنری محصول ماه ها تفکر و ژرف اندیشی است. این امر پس از جمع بندی نیاز به برنامه ریزی دقیق اجرایی شامل تعیین اهداف، دعوت از هنرمندان، انتخاب گالری، انتخاب آثار، آماده سازی گالری، چیدمان، ارتباطات و ...دارد.

 وی ضمن قدردانی از حمایت های همه جانبه مدیر کل فرهنگ و ارشاد استان تهران و همکاری سایر مدیران این اداره افزود: طبق برنامه ریزی انجام شده و با در نظر گرفتن شرایط روز جامعه نمایشگاه از یک حرکت هنری با ارائه آثار دو خالق اثر به یک نمایشگاه گروهی تغییر تاکتیک داد.  

نجفی، علت این امر را استراتژی جدید با هدف ایجاد یک حرکت تا حد ممکن گسترده و فراگیر هنری به منظور کمک به خروج از رکود حاکم بر فعالیت های هنری و ایجاد حرکت در این دسته ذکر کرد و ادامه داد: با این هدف و در جهت مخاطب قراردادن طیف گسترده تری از هنرمندان و هنردوستان، از هنرمندان رشته های مختلف هنرهای تجسمی در سبک و تکنیکهای متنوع دعوت به عمل آمد که با استقبال ویژه ای مواجه شد.
به گفته وی، استقبال از نمایشگاه در حدی بود که برگزاری نمایشگاه هنرهای تجسمی فروردین ماه ۱۴۰۰ نیز مورد تایید و تصویب مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران قرار گرفت.  

وی  گفت: برگزاری این نمایشگاه احساس شور، نشاط و تحرک و انرژی وصف ناپذیری در خود من ایجاد کرده که قسمت اعظم این حس به علت استقبال خارج از حد انتظار هنرمندان و علاقه مندان به هنر، حمایت مدیران محترم، پشتیبانی رسانه های محترم ارتباط جمعی و کیفیت اجرایی بالای نمایشگاه از می باشد.

نمایشگاه موج رنگ قرار بود اسفند ۹۸ برگزار شود اما با شیوع ویروس کرونا برگزاری آن را یک سال به تعویق انداخت اما همدلی هنرمندان و همراهی مسوولان موجب شد با وجود شیوع گسترده ویروس کرونا این نمایشگاه با رعایت دستورالعمل های بهداشتی و فاصله گذاری مناسب بین بازدید کنندگان با  مدیریت خوب این مجموعه، آثار هنرمندان در معرض دید علاقه مندان قرار گیرد و پس از یک هفته برگزاری  با مدبریت اجرایی پگاه اسلامی با امید به برپایی نمایشگاههای دیگر به کار خود پایان داد.

حسن نوروزنیا یکی از هنرمندان که آثار او در این نمایشگاه به نمایش در آمده است همزمانی افتتاح موج رنگ با مبعث پیامبر اکرم(ص) و همچنین در آستانه بهار را موجب نشاط دانست و گفت: هنر می‌تواند جایگزین بسیاری از ناامیدی هاو افسردگی ها و حتی درمانگر بسیاری از حالات روحی باشد به ویژه در شرایط سخت و کرونایی کنونی.

نوروزنیا، تاثیر گذاری هنر بر طبیعت را مورد توجه قرار داد و با بیان اینکه در آخرین مرحله ی تاثیرگذاری هنر بر روح، انسان از خود طبیعتی که ساکن در آن است رها شده و در نتیجه به قدرت والای روحی می رسد، گفت که حاصل این مرحله تاثیرگذاری هنرمند بر طبیعت است و از این به بعد دیگر هنرمند نیست که از طبیعت تاثیر می پذیرد بلکه با قدرتش در طبیعت تغییر ایجاد می کند.

وی که مسئولیت امور هنرهای تجسمی معاونت هنری و سینمایی استان تهران را بعهده دارد در گفت و گو با خبرنگا ایرنا در باره نمایشگاه موج رنگ توضیح داد: از نظر موضوعی آثاری که ارائه داده ام به دو بخش تقسیم شده که پنج اثر مربوط به هبوط بشر و ارتباط وجودی انسان با کل طبیعت است که با رویکرد تقسیمات هندسی و معمارگونه ساختار بهم پیوسته انسان در فضای مادی را نشان می دهد.

نوروزنیا افزود: چهار اثر دیگر ارائه شده در مورد حیات چنارها در فضای شهری و طبیعت امروز جهان است که مورد اشاره و توجه قرار گرفته است که به لحاظ سبک تا حدودی به واقعگرایی نزدیک شده و از نگاه احساسی هر بیننده به مقاومت و ایستادگی درخت‌های چنار در برابر بی مهری های جامعه صنعتی، اشاره می کند.

فرهنگ عاطفی مدرس دانشگاه در گروه های هنر و علوم انسانی و یکی دیگر از هنرمندان نمایشگاه موج رنگ گفت : درهنر شاهد انبوهی از رنگ‌های ناب و خالص هستیم، رنگ‌هایی که با تنوع بسیار زیاد در کنار هم یکدیگر را کامل کرده و چشم را سیراب می‌نماید؛ در واقع میزان اثر گذاری تلفیق رنگ و هنر به قدری زیاد است که مستقیم با روح و ذهن انسان در ارتباط است  

وی در گفت و گو با ایرنا با تاکید براینکه نقش هنر در زندگی این است که به مردم امید و نشاط می دهد، افزود: هنر پدیدهای است کارآمد و موثر، در جهت ترویج و تبلیغ اندیشه ها و رفتارها که دوست داشتن زندگی را به انسان می فهماند.

این مدرس دانشگاه در بخش دیگری از گفت و گوی خود با بیان اینکه لازم نیست همگی هنرمند شوند ولی همه می توانند با هنر تماس داشته باشند و می توانند با استفاده از هنر آرامش بگیرند و برای ارتقاء روحیه  خود زیبایی های زندگی و دنیا را ببینند، تاثیر غیر قابل انکار هنر در شادی بخشیدن به جامعه را مورد توجه و تاکید قرار داد.

عاطفی در نمایشگاه موج رنگ ۱۴ اثر ارائه کرده است که بیشتر آنها برگرفته از طبیعت کرمانشاه و موضوعاتی است که این هنرمند دلبستگی عاطفی عمیقی به آنها داشته است.  این هنرمند که در بعضی از کارها از دو موضوع زن و طبیعت به عنوان دو جلوه زیبایی ظاهری و باطنی استفاده کرده است، اظهار کرد: سعی کرده ام که شفافیت و درخشش رنگ لحاظ شود و جلوه ای شاد به تابلوها ببخشم. با امید به اینکه بتوانم شادی و آسایش را به مخاطبانم تقدیم کنم.

سعیده آرین یکی دیگر از  هنرمندان گفت: نمایشگاه موج رنگ به دلیل کار گروهی و تنوع آثار هنری ارائه شده از تجربه های بیادماندنی خواهد بود.

این مدرس رشته آبرنگ ادامه داد: تکنیک اصلی آثار ارائه شده، آکرولیک روی بوم بدلیل لطافت و حس عمیق این تکنیک است.  

وی گفت که با ۱۵ اثر آبرنگ با موضوعات گل و طبیعت در  نمایشگاه موج رنگ شرکت کرده است.

 نمایشگاه گروهی هنرهای تجسمی «موج رنگ» چهارشنبه هفته گذشته بیستم اسفند

 

 

۲۷ اسفند ۱۳۹۹ ۱۳:۰۴

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید