اخبار

در جلسه شورای فرهنگ عمومی شمیرانات مطرح شد؛

جاودانی: با نگاه به گذشته و آسیب شناسی حال، برای آینده برنامه ریزی کنیم

جاودانی: با نگاه به گذشته و آسیب شناسی حال، برای آینده برنامه ریزی کنیم
یکصد و بیست و یکمین جلسه شورای فرهنگ عمومی شمیرانات با موضوع خانواده ایرانی اسلامی با رویکرد تحکیم خانواده، عفاف و حجاب و کاهش آمار طلاق برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شمیرانات و شمال تهران: حجت الاسلام والمسلمین سید سعید لواسانی امام جمعه شمیرانات و رئیس شورا با اشاره به اهمیت تحکیم خانواده اظهار داشت: باید برای تحکیم خانواده که کوچکترین و مهمترین رکن جامعه به حساب می آید برنامه ریزی داشته باشیم و در راستای کاهش آمار طلاق اقدامات جدی انجام دهیم.
لواسانی افزود: ظرفیت روحانیون و معتمدان محلات نباید نادیده گرفته شود؛ بسیاری از طلاق های امروز ثمره مشکلات جزئی و لج و لجبازی زوج های بی تجربه است و با گفت و گوی ریش سفیدان محل با جوانان و خانواده آنها حل و فصل می شود.
وی تصریح کرد: مشاورانی که در این راه نیز خدمت می کنند باید تخصص، تعهد و انگیزه لازم را برای ایجاد صلح و تحکیم خانواده ها داشته باشند.
امام جمعه شمیرانات خاطرنشان کرد: مسئله طلاق فقط مشکل شمیرانات محسوب نمی شود و از مشکلات مهم کشور به شمار می آید که زیبنده نظام اسلامی ما نیست.
وی با اشاره به مساله حجاب و عفاف نیز اذعان داشت: امر به معروف و نهی از منکر لسانی راهکار موثری در حل آسیب های اجتماعی است اما باید به صورت جمعی باشد؛ اگر این اقدام فردی صورت بگیرد اثربخشی لازم را نخواهد داشت بلکه نتیجه عکس نیز می دهد.

در ادامه جلسه عبدالرضا علی پناه رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شمیرانات و دبیر شورا به ارائه گزارشی از طرح ها و مصوبات جلسات گذشته شورا پرداختند و اظهار داشتند: ما امروز نیاز داریم که زندگی امام علی(ع) و حضرت فاطمه(س) را به عنوان الگوی یک خانواده ایرانی اسلامی مطرح کنیم و برای این مهم می توانیم از فضاهای فرهنگی دانشگاه و آموزش و پرورش نیز بهره بگیریم.

علی پناه اضافه کرد: پیشنهاد بنده این است در این راستا کارگروهی تشکیل شود برای تولید محتوا و ساخت نرم افزار که برای به نتیجه رسیدن این هدف کمیته های پشتیبانی و اجرایی تشکیل شود تا پیگیر موضوع باشند و سازمان تبلیغات اسلامی نیز می تواند نقش موثری در این راه داشته باشد.

سپس مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران بیان داشت: هدف ما از برگزاری شورای فرهنگ عمومی ایجاد هم افزایی در کلیه دستگاه های اجرایی و نهادهای انقلابی است تا بتوانیم اهداف فرهنگی نظام را محقق سازیم.

دبیر شورای فرهنگ عمومی استان افزود: مشکل امروز جامعه تعدد مراکز فرهنگی و تکثر سیاست های فرهنگی است؛ باید واحد عمل کنیم و از اقدامات جزیره ای بپرهیزیم تا بتوانیم به اهداف خود برسیم.

وی با تاکید بر اینکه امر به معروف و نهی از منکر دایره گسترده ای دارد تصریح کرد: این امر مهم و اساسی نباید صرفاً به حجاب و عفاف محدود شود و نیازمند توجه بیشتری است‌‌.
این مقام مسئول خاطرنشان کرد: تحقق اهداف فرهنگی نظام تنها با نگاه به گذشته، آسیب شناسی فعالیت ها و برنامه ریزی کارشناسی برای آینده امکان پذیر است.

در ادامه جلسه فرماندار شمیرانات اظهار داشت: اولویت اساسی ما در زمینه تحکیم خانواده، کاهش آمار طلاق شهرستان است که تحقق این مهم نیازمند تلاش و اهتمام بیشتر و دلسوزانه تری از سوی مسئولان فرهنگی است.

ساداتی افزود: در گذشته بسیاری از مسائل مردم در مساجد حل و فصل می شد لذا انتظار داریم ظرفیت ریش سفیدان منطقه برای حل مشکلات به شیوه کدخدامنشی به فراموشی سپرده نشود.

وی تاکید کرد: برای جلوگیری از موازی کاری باید بانک اطلاعاتی از موضوعات مطرح شده در شورای فرهنگ عمومی تهیه شود.

این مقام مسئول تصریح کرد: از ظرقیت دانشگاه ها، بسیج و حوزه های علیمه نیز باید در راستای اجرای سیاست های رهبری در گام دوم انقلاب استفاده کنیم.

وی همچنین بر نظارت بیشتر بر اماکن تفرجگاهی شهرستان بویژه در بخش های لواسانات و رودبار قصران به منظور پیشگری از بروز ناهنجاری های اجتماعی تاکید کرد.

 

۲۰ خرداد ۱۳۹۹ ۱۱:۲۵

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید