اخبار

آئین گرامیداشت استاد خوشرو هنرمند برجسته موسیقی محلی در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران

آئین گرامیداشت استاد خوشرو هنرمند برجسته موسیقی محلی در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران
به همت موسسه فرهنگی هنری آفتاب نو و مشارکت ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران و مارندران، آیین گرامیداشت استاد ابوالحسن خوشرو با حضور این استاد فرهیخته در سالن اجتماعات این اداره کل برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران، مراسم گرامیداشت استاد ابوالحسن خوشرو خواننده و نوازنده محلی مازندران با حضور این شخصیت فرهیخته، احد جاودانی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران، حجت الاسلام و المسلمین خزائی مشاور فرهنگی استاندار تهران، ابراهیم شریفی معاون امور هنری و سینمایی این اداره کل، سیماسهرابیان مدیرمسئول خانه آفتاب نو و هنرمندان و اندیشمندان حوزه موسیقی و گروه های موسیقی و خانواده این هنرمند در سالن اجتماعات اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران برگزار شد .

در ابتدای این مراسم، احد جاودانی مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران و میزبان این مراسم، ضمن خیر مقدم به استاد و میهمانان و هنرمندان، از نسیم میرزاپور همسر استاد خوشرو به جهت سالها همراهی و همدلی با استاد تقدیر نمود و از نقش بی بدیل وی در موفقیت استاد خشرو سخن گفت.

وی استاد خوشرو را مفسر فرهنگی مازندران دانست و افزود: او با آگاهی به فرهنگ بومی مازندران و آشنا به تمام زیبائی ها، ملایمات و ناملایمات، غم ها و شادی ها با خوانش و موسیقی خود حماسه مازندران را به تفسیر کشید.

حجت الاسلام و المسلمین خزائی مشاور فرهنگی استاندار نیز پاسداشت و بزرگداشت بزرگان هنر و دین و دانش را فرهنگ و ادب ایرانیان دانست و افزود: قرآن کریم خود قالب موسیقی است، اگر کلام آهنگی و زیبای قرآن نبود، اگر موسیقایی و ریتم کامل قرآن نبود قطعاً قرآن معجزه نبود و جاودان نمی شد. وی از استاد ابوالحسن خشرو بدلیل آثار فاخر آیینی و محلی تقدیر کرد.

سیما سهرابیان مدیرمسئول خانه آفتاب نو و مجری این مراسم نیز ضمن تشکر از همکاری های ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان های تهران و مازندران در برگزاری این مراسم، موسیقی بومی را گنجینه دانست و افزود: در دل این موسیقی بومی تاریخ نانوشته حاکم است. استاد با درد و رنج اشعار و ملودی های فراوانی از دل روستاها و شهر ها بدست آورد و می توان گفت وی اصل تاریخ مازندران را آشکار کرد .

گفتنی است این مراسم با خوانندگی استاد خوشرو و اجرای گروه های موسیقی محلی آفتاب نی نوازی کاوش سهرابیان، خوانندگی غلامرضا رضایی و خلیلی و گروه موسیقی خوشرو با عضویت روزبه خوشرو (فرزند) و شروین خوشرو ( نوه) استاد خشرو  ادامه یافت .

شایان ذکر است در مراسم فوق محمد علی مرآتی مدرس دانشگاه هنر تهران و حسین فدائیان خواننده و پژوهشگر دستگاهی، با ایراد سخنرانی به شرح و تفصیل علمی، موسیقیایی و شخصیتی آثار استاد خوشرو پرداختند .

همچنین پیام های متعددی از هنرمندان و اساتید و دوستداران به این مراسم ارسال گردید که از آن جمله پیام محسن مجید زاده، نویسنده و پژوهشگر فرهنگی و محمدرضا درویش را می توان نام برد .

یادآور می شود ابوالحسن خوشرو ۱۴ دی سال ۱۳۲۵در روستای سیاهرودکلا قائم‌شهر متولد شد. پدرش «ابوطالب» نوازنده نی و خواننده بود. از کودکی به نواختن ساز للوا روی آورد و به منظور فراگیری و تکمیل دانش موسیقی خود، از هنرستان موسیقی تهران فارغ‌التحصیل شد.

در سال ۱۳۳۹ یک گروه موسیقی با همکاری برادرانش فرج‌الله خوشرویی (سنتور) و عبدالله خوشرو (کمانچه) و همچنین احمد محسن‌پور (ویلن) تشکیل داد و از سال ۱۳۴۵ با رادیو مرکز استان مازندران همکاری خود را آغاز کرد. وی با تشکیل گروه موسیقی روجا «ستاره صبح» در سال ۱۳۵۰ فعالیت‌های هنری خود را گسترش داد. همچنین سرپرستی گروه امیر پازواری را نیز بر عهده داشت و به عنوان خواننده و نوازنده للوا در مازندران (ناحیه مرکزی) شهرت یافت.

استاد خوشرو در اجرای آوازهای مازندرانی، تلفیقی از شیوه‌های استادان قدیم و نیز سبک و لحن شخصی خود را ارائه می‌کند و این ویژگی، او را از دیگران متمایز و برجسته می‌نماید. تأثیر آثار و فعالیت‌های هنری وی بر موسیقی مازندران بسیار قابل توجه بوده ‌است. بطوریکه از وی به عنوان «نمادِ موسیقی مازندران»و «شجریانِ مازندران» یاد شده‌است.

۲۸ آبان ۱۳۹۸ ۱۳:۵۶

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید