اخبار

جشنواره تئاتر استان تهران برترین های خود را شناخت

جشنواره تئاتر استان تهران برترین های خود را شناخت
قطار بیست و چهارمین جشنواره تئاتر استان تهران با برگزاری مراسم اختتامیه به ایستگاه پایانی رسید.

 به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران آیین اختتامیه بیست و چهارمین جشنواره تئاتر استان تهران به دبیری ابراهیم شریفی و به همت انجمن نمایش استان تهران عصر دوشنبه13 آبان ماه با حضور مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی،مدیران، مسئولین، اعضای هیئت داوران و هنرمندان در پردیس تئاتر تهران برگزار شد.

احد جاودانی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران در ابتدای این مراسم ضمن قدردانی از تلاش و همکاری رئیس و اعضای هیئت مدیره انجمن نمایش استان تهران، دست اندرکاران، هنرمندان و گروه های نمایشی حاضر در جشنواره از هنرمندان استان تهران به دلیل امکانات کم در شهرستان های استان، عذرخواهی کرد و گفت: از هنرمندان شهرستان های استان تهران به دلیل اینکه نتوانستیم امکانات لازم برای آنها در بخش های مختلف به ویژه نمایش فراهم کنیم عذرخواهی می‌کنم.

وی گفت: همانطور که می دانیم فاصله شهر تهران با شهرستان ها در موضوع امکانات هنری فاصله صفر و صدی است و اگر کاری هم انجام دادیم صرفاًدر شهر تهران بوده و هنرمندان شهرستان ها امکانات اولیه را هم برای فعالیت خود ندارند.

جاودانی تاکید کرد: باید تلاش کنیم زیر ساخت های توسعه و تعالی هنر نمایش و امکاناتی که هنرمندان به آن نیاز دارند را در شهرستان ها فراهم کنیم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران ادامه داد: در این راستا سعی شده تا با هماهنگی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران، استانداری تهران و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی امکاناتی را برای هنرمندان در شهرستان ها فراهم کنیم.

جاودانی در بخش دیگری از سخنان خود با یادی از مناسبت روز دانش آموز اظهار داشت: امروز ۱۳ آبان است و همه ما مدیون بزرگ مردانی هستیم که هنرمندانه زندگی کردند و  برای صیانت از هویت و باورهای این آب و خاک هنرمندانه به شهادت رسیدند .

جاودانی در پایان سخنان خود ابراز امیدواری کرد: جشنواره سال آینده در تهران بهتر و پرشورتر از امسال که مورد رضایت هم بود، برگزار گردد.

 

در ادامه مراسم حمید رضا صفار رئیس انجمن نمایش استان تهران و دبیر اجرایی جشنواره ضمن ارائه گزارشی از روند برگزاری جشنواره، از عدم حضور بعضی از شهرستان ها در جشنواره انتقاد کرد و گفت: استان تهران 16 شهرستان دارد و تنها 10 شهرستان در این جشنواره شرکت کردند که لازم است علت عدم حضور این شهرستان ها بررسی و مشخص گردد.  

وی تاکید کرد: این تلاش جمعی و گروهی انجمن نمایش استان و هنرمندان و همچنین مجموعه ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان ها است که چراغ تئاتر استان را روشن نگه می دارد.

دبیر اجرایی جشنواره ادامه داد: قطعا برگزاری این جشنواره همه ی توان و ظرفیت انجمن نمایش استان  نیست و این انجمن صرف نظر از کمک های مالی می تواند حتی با حمایت های معنوی ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی و نهاد های شهرستانی نسبت به برگزاری جشنواره های مختلف اقدام نماید.

صفار با بیان اینکه در همه ی شهرستان های استان تهران، انجمن نمایش فعال وجود دارد ولی استفاده مطلوب و حداکثری از آن ها نمی شود افزود: هدف انجمن نمایش استان تهران استفاده شهروندان شهرستانی از اجراهای صحنه ای و آثار نمایشی است و ما امیدواریم با برگزاری این جشنواره ها زمینه های حضور و اجرای عمومی در سطح شهرستان ها فراهم شود.

رئیس انجمن نمایش استان تهران خاطر نشان کرد: با توجه به دو دوره برگزاری جشنواره تئاتر استان در مجموعه پردیس تئاتر تهران، این مکان در آینده به عنوان کاخ جشنواره های استان تهران معرفی شود.

 

سپس در بخش اول اهدای جوایز، برگزیدگان جشنواره از نگاه منتقدان با حضور مجید قربانی، ابراهیم رهگذر و خشایار پیرعلمی اعضای هیئت داوران کانون نویسندگان و منتقدان انجمن هنرهای نمایشی استان تهران  ، حسین عالم بخش مدیر مجموعه پردیس تئاتر تهران و خانواده هنرمند فقید محمد رحمانی فرد معرفی شدند.

 به این ترتیب جایزه بهترین نمایشنامه به علی میرزا عمادی برای نمایشنامه «پیکار کنار پل» و جایزه بهترین نمایش به هومن رهنمون برای نمایش «رکسانا» تعلق گرفت.

در بخش انتخاب عکس برتر به دبیری محمدعلی اسدی راد، از دو عکاس جشنواره به ترتیب وحید مشایخی نفر اول و مریم اکبری نفر دوم تقدیر و قدر دانی به عمل آمد.

همچنین بخش تجلیل از سرپرستان گروه های نمایشی، با حضور ابراهیم شریفی معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران و دبیر جشنواره، حمید رضا صفار رییس انمن نمایش استان تهران و بهزاد رحیم خانی هنرمند سینما و تلویزیون انجام شد.

در بخش بعدی این مراسم، استند آپ کمدی با هنرمندی مجید قرچه داغی به اجرا درآمد و در خاتمه این مراسم و با حضور احد جاودانی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران، اعضای هیئت داوران آرش دادگر،میثم زندی و فریبا متخصص و همچنین میلاد نیک آبادی عضو هیئت بازبینی، برگزیدگان بخش های مختلف جشنواره معرفی و با اهدای لوح سپاس، دیپلم افتخار و تندیس از ایشان تقدیر شد.

آرای هیئت داوران بیست و چهارمین جشنواره تئاتر استان تهران به این شرح است:

بخش طراحی پوستر: جواد نقدی آجقان طراح پوستر نمایش «پیکار کنار پل» از شهرستان ری

بخش طراحی گریم: سید امین میری طراح گریم نمایش« پنهان خانه پنج در» از شهرستان شمیرانات

بخش طراحی نور: سید امیر حسینی طراح نور نمایش« نقل سرخ» از شهرستان قدس

بخش موسیقی: کیکاوس فرجی برای موسیقی نمایش « رکسانا» از شهرستان فیروزکوه

بخش طراحی لباس: پریدخت عابدینی نژاد طراح لباس نمایش «پنهان خانه پنج در» از شهرستان شمیرانات

بخش طراحی صحنه: محمدحسین ستوده فلاح طراح صحنه نمایش «سیاحت نامه چاکرالدوله دوم» از شهرستان پاکدشت

بخش نمایشنامه نویسی:

جایزه سوم: علی حاجیلو نویسنده نمایش «پس کوچه ها» از شهرستان اسلامشهر

جایزه دوم: علی میرزا عمادی نویسنده نمایش« پیکار کنار پل» از شهرستان ری

جایزه اول: عادل غزیز نژاد نویسنده نمایش « گرگ ها کراوات نمی زنند» از شهرستان شمیرانات

بخش بازیگری زن:

جایزه سوم: صفورا خوش نیت بازیگر نمایش « گرگ ها کراوات نمی زنند» از شهرستان شمیرانات

جایزه دوم: آرزو صراف رضایی بازیگر نمایش «رکسانا» از شهرستان فیروزکوه

هیئت داوران جشنواره هیچکدام از بازیگران زن را شایسته دریافت جایزه نخست ندانسته است.

بخش بازیگری مرد:

جایزه سوم: سید امیر حسینی بازیگر مرد نمایش « نقل سرخ» از شهرستان قدس

جایزه دوم: بهرنگ رهنمون بازیگر مرد نمایش « رکسانا» از شهرستان فیروزکوه

جایزه اول: اصغر شیرزاد بازیگر مرد نمایش « پیکار کنار پل» از شهرستان ری

بخش کارگردانی:

جایزه سوم: هومن رهنمون کارگردان نمایش «رکسانا» از شهرستان فیروزکوه

جایزه دوم: عادل عزیز نژاد کارگردان نمایش«گرگ ها کراوات نمی زنند» از شهرستان شمیرانات

جایزه اول: کیانوش احمدی کارگردان نمایش «پیکار کنار پل» از شهرستان ری

همچنین هئیت داوران سه نمایش «پیکار کنار پل»، «گرگ‌ها کراوات نمی‌زنند» و «رکسانا» را بدون در نظر گرفتن اولویت به دبیرخانه جشنواره بین المللی تئاتر فجر معرفی کردند.

 

برای دیدن گزارش تصویری مراسم اینجا کلیک کنید

۱۴ آبان ۱۳۹۸ ۰۰:۵۷

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید