اخبار

دکتر بیژن سلیمان پور: اشاعه فرهنگ باعث بر طرف شدن مشکلات می گردد

دکتر بیژن سلیمان پور: اشاعه فرهنگ باعث بر طرف شدن مشکلات می گردد
چهل و دومین جلسه شورای فرهنگ عمومی بخش گلستان شهرستان بهارستان با پرداختن به موضوع تبیین شعار سال (حمایت از کالای ایرانی) بر اساس منویات مقام معظم رهبری(مدظله العالی ) و با حضور حجت الاسلام سید مرتضی صفایی امام جمعه و رییس شورای فرهنگ عمومی بخش گلستان ،دکتر بیژن سلیمان پور فرماندار و نایب رییس شورای فرهنگ عمومی شهرستان، طاهر خانی بخشدار و نایب رییس شورای فرهنگ عمومی گلستان ،غلامرضا آبکار سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و دبیر شورای فرهنگ عمومی شهرستان و دیگر اعضای شورا در محل دفتر امام جمعه بخش گلستان برگزار شد .

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان بهارستان : در ابتدای جلسه پس از تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید، حجت الاسلام سید مرتضی صفایی امام جمعه بخش گلستان  ضمن بیان این مطلب که:  در هر روزی که انسان معصیت نکند آن روز عید آن فرد می باشد، توبه را یکی از مسائلی دانست که در انسان باعث ایجاد تحول می شود .

رییس شورای فرهنگ عمومی بخش گلستان در خصوص شعار سال به این مطلب مقام معظم رهبری اشاره کرد که " برنامه ریزی ها باید به صورت دراز مدت حتی صد ساله باشد".

 ایشان در خصوص نفوذ دشمن در کشورهای همسایه جهت ضربه زدن به نظام با تشکیل نیروهائی از جمله داعش و تکفیری اشاره نمود و گفت:  با توجه به تبلیغات سوء دشمنان در خصوص فقر و وضع بد اقتصادی مردم سال جدید سال حمایت از تولیدات داخلی نامگذاری گردید تا ریشه بیکاری و فقر با عمل به این شعار خشک گردد.

در ادامه غلامرضا آبکار سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی پس از عرض خیر مقدم و تبریک به مناسبت سال جدید ضمن تشریح اهداف و وظایف شورای فرهنگ عمومی  و بیان ساختار و اعضای اصلی شورا ی فرهنگ عمومی گفت : در موارد خاص بسته به موضوع جلسه از مسئولین و رؤسای ادارات غیر عضو نیز دعوت به عمل خواهد آمد،مانند جلسه امروز که از ادارات کار ،صنعت و معدن، اتاق اصناف و جهاد کشاورزی دعوت به عمل آمد .

دبیر شورای فرهنگ عمومی شهرستان بهارستان موضوعاتی مانند : سبک زندگی اسلامی ، فرهنگ شهروندی ، فرهنگ مطالعه و کتابخوانی ،مدیریت شهری کار آمد و ناکارآمد،مصرف گرائی،فعالیت فرقه های نو ظهور ،اعتیاد،کودکان بازمانده از تحصیل، کودکان کار،کودک آزاری،همسر آزاری،افزایش سن ازدواج،طلاق،گسست بین نسلها،خشونت گرائی،رسوخ خرافات به محافل مذهبی ، دین گریزی،اخلاق گریزی،قانون گریزی،مدرک گرائی،فقر و فاصله طبقاتی،محیط زیست،میراث فرهنگی و تخریب آثار فرهنگی،اوقات فراغت عمومی،معماری شهری و روستائی،پژوهش های فرهنگ و هنر   را به عنوان اهداف و دستور جلسات شورای فرهنگ عمومی جهت بررسی و پیگیری در طول سال مطرح نموده ،  از اعضاء خواست پیشنهادات خود را در این خصوص ارائه نمایند.

در ادامه جلسه دکتر بیژن سلیمان پورفرماندار بهارستان ضمن عرض خوش آمدگوئی و تبریک سال نو به همه اعضاء و تشکر از امام جمعه به جهت برگزاری مستمر جلسات شورای فرهنگ عمومی و همچنین از رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی در خصوص تشریح اهداف و برنامه های شورای فرهنگ عمومی و معرفی اعضای اصلی و فرعی و حضور اعضاء در جلسات جهت اخذ تصمیمات مهم شهرستانی قدردانی نمود.

نایب رییس شورای فرهنگ عمومی شهرستان بهارستان با استناد به جمله معروفی از حضرت امام خمینی (ره) که فرمودند"با اصلاح فرهنگ همه امور اصلاح می گردد"گفت:  اشاعه فرهنگ باعث بر طرف شدن مشکلات می گردد.

ایشان در ادامه سخنان خود داشتن ایراداتی چون:  هدفمند نبودن،نبود دستور کار معین و تعارفات مجلسی را به جلسات شورای فرهنگ عمومی مطرح کرد و افزود : در جلسات شورای فرهنگ عمومی عمدتاً ارزشهای عمومی و معنوی باید مطرح گردد.

نایب رییس شورای فرهنگ عمومی مصداق شعار سال را عملکرد مردم تبریز در حمایت از تولیدات کفش آن شهرستان و عدم فروش و خرید کالاهای خارجی بیان کرد و گفت: با توجه به داشتن منابع طبیعی در این کشور و حمایت از کالاهای داخلی می توانیم به خودکفائی واقعی دست پیدا کنیم.

ادارات و سازمان ها نمایشگاه ها یی با عنوان مشاغل خانگی و حمایت از تولیدات داخلی برگزاری نمایند . ساخت شهرک های صنعتی ، متمرکز کردن صنایع در این شهرکها و حمایت از صنایع کوچک گامی بلند در تحقق یافتن شعار سال می باشد.

دکتر بیژن سلیمان پور در خصوص تشکیل جلسه با حضور ده نفر از نخبگان شهرستانی در خصوص بررسی شعار سال مطالبی را مطرح کرد و تأکید داشت ادارات و سازمان ها ،صرفاً نسبت به خرید کالاها و اقلام تولید داخل اقدام نمایند و در انتها یادآور شد که در جلسات شورای فرهنگ عمومی اصلاح و تقویت فرهنگ عمومی شهرستان می بایست سرلوحه کار اعضاء قرار گیرد.

در ادامه جلسه  طاهر خانی بخشدار بخش گلستانبه سبب برگزاری اولین جلسه شورای فرهنگ عمومی با دستور جلسه شعار سال (حمایت از کالای ایرانی) خواستار بررسی عملکرد نهادها و سازمانها در طول سال در این خصوص شد و در خصوص برند بودن بعضی از تولیدات این شهرستان از جمله تولید مبل اشاره کرد و خواستار شناساندن این گونه تولیدات از طریق تبلیغات و فرهنگ سازی لازم در این خصوص شد.

نایب رییس شورای فرهنگ عمومی بخش گلستان نقش مردم را در این زمینه خیلی پررنگ دانست و افزود : ساکنین این شهرستان می توانند با استفاده از تولیدات و توانمندی تولید کنندگان بومی گامی بلند در راستای حمایت از کالای ایرانی ور فع فقر و بیکاری بردارند و به عنوان مثال یکی از کارهایی که می توان در زمینه تحقق شعار سال انجام داد ، شناخت استعداد ها و پتانسیل موجود در کشور از جمله این شهرستان در راستای توانمند سازی در تولید و ایجاد اشتغال می باشد و این اهداف به نتیجه نمی رسد مگر با فرهنگ سازی و خود باوری در بین مردم از طریق فرهنگ سازی که در این مهم آموزش و پرورش ،رسانه ها  و صدا سیما سهم به سزائی می توانند داشته باشند .

در پایان سایر اعضاء شورا نیز به خرید و استفاده از کالاهای ایرانی در مجموعه خود اشاره داشتند و حمایت خود را از تولید کنندگان شهرستانی اعلام نمودند .

۲۲ فروردین ۱۳۹۷ ۱۴:۵۰

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید