اخبار

معاون توسعه مدیریت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی: هنر بهترین ظرفیت برای رجوعی ژرف به واقعه کربلاست/ جایزه محتشم بازتولید فرهنگ حماسی عاشورا

معاون توسعه مدیریت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی:  هنر بهترین ظرفیت برای رجوعی ژرف به واقعه کربلاست/ جایزه محتشم بازتولید فرهنگ حماسی عاشورا
امروزه باید رجوعی مجدد و ژرف اندیشانه به واقعه عاشورا و ترویج این فرهنگ متعالی در جامعه کنونی به ویژه در میان نسل سوم و چهارم انقلاب داشت و بی‌شک ابزارهای هنری به عنوان رسانه‌ای فاخر در عصر حاضر بهترین امکان و ظرفیت برای این هدف ارزشمند است.

به گزارش روابط عمومی سومین جایزه ادب و هنر محتشم، علی‌اصغر کاراندیش معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت ارشاد عصر امروز سه‌شنبه 17 آذرماه در مراسم اختتامیه سومین جایزه محتشم در برج میلاد تاکید کرد: واقعه عاشورا به عنوان یکی از زیربناهای تحول در هنر ایران زمین محسوب می‌شود و هنرهایی همچون تعزیه، اشعار آئینی و مذهبی، آواها و نواهای عاشورایی نقشی به سزا در شکل گیری هنر ایرانی داشته‌اند.

وی ادامه داد: نمادها یکی از عوامل هویت‌بخش و انسجام‌دهنده ظرفیت‌های فرهنگی و درونی یک جامعه انسانی است که با بهره‌گیری از آن می‌توان مسیر حرکت و تعالی جوامع را تعیین کرد.

وی افزود: بی‌شک عاشورا بی‌بدیل‌ترین نماد هویتی و فرهنگی در درون جامعه ایرانی است که طی اعصار و قرون نه تنها از ظرفیت تاثیرگذاری آن کاسته نشده، بلکه شاهد رشد و اعتلای جایگاه آن در سیر تکوینی تحولات سیاسی_اجتماعی نیز بوده‌ایم.

به گفته کاراندیش، عاشورا دربرگیرنده مجموعه‎ای از نمادها و عوامل هویتی همچون شهادت‎طلبی، عدالت‎خواهی، ظلم‌ستیزی، ایثار و از خودگذشتگی است که تفکر شیعی بر پایه این عوامل توانسته‌ است علی‎رغم همه تنگاها و نیز گذران دوران‌های خفقان، حیات طیبه خود را حفظ کرده و بر شعاع درخشان خویش بیافزاید.

وی در مورد نقش واقعه عاشورا بر روند تحولات سیاسی اجتماعی ایران گفت: بزرگترین رویداد یک سده اخیر ایران یعنی پیروزی انقلاب اسلامی و زوال نظام مطلقه پادشاهی، در رهگذر همین عوامل جامه تحقق به خود پوشیده است بر همین اساس شاهد نمود و ظهور روزافزون فرهنگ عاشورا در زوایای مختلف این بزرگ‌ترین انقلاب فرهنگی جهان معاصر هستیم.

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره تاثیر هنر بر ترویج فرهنگ عاشورا ادامه داد: تاثیری که یک تابلو نقاشی، یک اثر موسیقیایی و یا یک فیلم سینمایی و نمایش و تعزیه می تواند در ترویج فرهنگ عاشورا داشته باشد شاید از صدها ساعت سخنرانی و جلسه بیشتر باشد.

وی افزود: در همین زمینه هنرمندان متعهد کشور در طول تاریخ، با احساس مسوولیت در قبال نهضت عاشورای حسینی به خلق آثاری فاخر در رشته های مختلف هنری دست زده اند تا با این کار هم دین خود را ادا کرده و هم گامی ماندگار و موثر در ترویج فرهنگ والای عاشورایی برداشته باشند که مطمئنا چنین هنرمندانی در تاریخ جاودان و زنده خواهند ماند.

وی با اشاره به آثار هنری محتشم کاشانی شاعر پارسی گوی سده دهم هجری است و ترکیب‌بند معروف این شاعر "باز این چه شورش است که در خلق عالم است" گفت: انتخاب نام محتشم برای یک رویداد فرهنگی هنری با مضمون عاشورا، انتخاب مناسبی است که باید به دست اندرکاران این جشنواره برای انتخاب این نام تبریک گفت. اعطای جایزه هنر و ادبیات

محتشم می‌تواند نقطعه عطفی برای بروز و ظهور ظرفیت‌ها و فعالیت‌های ادبی هنری در حوزه عاشورا باشد.

کاراندیش تاکید کرد: جایزه هنر و ادبیات محتشم فرصتی است برای گرامیداشت و تکریم  نمادها و عوامل هویت بخش که همواره در طی قرون در قالب اشعار، ظرایف و طبایع لطیف هنری جلوه و نمود داشتند و تلاش برای معرفی چهره‌ای رحمانی از تعالیم اسلام و آموزه‌های انسان‌ساز است به همین دلیل جایزه محتشم باید با تاکید بر رویداد عظیم و هویت ساز عاشورا  و تکریم از هنرمندان و شعرای آئینی این حوزه، نسبت به نشر و ترویج فرهنگ عاشورا و نیز بازتولید این فرهنگ حماسی و تاریخ ساز در جامعه اقدام کند.

۱۷ آذر ۱۳۹۴ ۱۷:۰۹

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید