اخبار

با حضور معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی سیزدهمین دوره جشنواره کتاب و رسانه پایان رسید

با حضور معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی سیزدهمین دوره جشنواره کتاب و رسانه  پایان رسید
سیزدهمین دوره‌ جشنواره‌ کتاب و رسانه، سه شنبه، ۱۴ بهمن با معرفی و اهدای جوایز برترین‌های حوزه‌ی کتاب و رسانه، در مرکز آفرینش‌های فرهنگی هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به کار خود پایان داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاداسلامی استان تهران ،سیزدهمین دوره‌ی جشنواره‌ی کتاب و رسانه، سه شنبه، ۱۴ بهمن با معرفی و اهدای جوایز برترین‌های حوزه‌ی کتاب و رسانه، در مرکز آفرینش‌های فرهنگی هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با حضور معاون فرهنگی وزارت ارشاد، دبیر ستاد بیست‌ودومین هفته‌ی کتاب، مدیرکل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی، مشاور استاندار تهران، مدیرعامل خانه‌ی کتاب، دبیر شورای سیاست‌گذاری نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران و جمعی از فعالان حوزه‌ی کتاب و رسانه به کار خود پایان داد.

سیدعباس صالحی، معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در مراسم اهدای جوایز سیزدهمین جشنواره‌ی کتاب و رسانه برتر، ضمن تأکید بر اهمیت نقش و جایگاه خبرنگاران کتاب در توسعه‌ی کتاب‌خوانی گفت: رسانه‌ها در معرفی چندنسل به یکدیگر حرکت می‌کنند و ارتباط نسلی را ایجاد می‌کنند و باید حافظ ارتباط نسلی باشند.

او با توجه به افزودن رشته‌های وبلاگ و فعالیت در شبکه‌ی اجتماعی برای معرفی کتاب و ترویج کتاب‌خوانی، به میدان‌های تازه‌ی نشر نیز اشاره کرد و گفت: حوزه‌ی سایبر و حوزه‌ی  نشر الکترونیک، حوزه‌های آینده‌ی کتاب هستند.

صالحی در ابتدای سخنانش در این مراسم، ضمن اشاره به تقارن برپایی این مراسم با دهه‌ی فجر و روزهایی که یادآور خاطره‌ی امام به‌شمار می‌آیند، گفت: امام خمینی‌(ره) یک کتاب‌خوان حرفه‌ای بود و از نظر کثرت و تراکم مطالعه شخصیتی کم‌نظیر بود که تا به حال، به این وجه از شخصیت ایشان کم‌تر پرداخته شده است.

معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هم‌چنین اظهار امیدواری کرد جشنواره‌ی کتاب و رسانه برتر در دوره‌های بعد به دوره‌ی زمانی خود برگردد و هم‌زمان با هفته‌ی کتاب برگزار شود.

سید فرید قاسمی روزنامه‌نگار و پژوهشگر کتاب نیز که خود از مؤسسان این جشنواره بوده، در سخنرانی خود ابراز خوشحالی کرد که قطار این جشنواره متوقف نشده است.

قاسمی هم‌چنین تقدیر از پیشکسوتان این عرصه را گامی مثبت دانست و با اشاره به سوابق فعالیت و تلاش‌های مجید رهبانی در حوزه‌ی کتاب و رسانه و خاطرات انتشار نشریاتی برای معرفی کتاب به مخاطبان و راه‌اندازی مجله‌ی جهان کتاب، گفت: کار شایسته‌ای است که در این جشنواره  از مجید رهبانی، سردبیر مجله‌ی جهان کتاب، به‌صورت ویژه تجلیل می‌شود، چون این نشریه به سختی در دو دهه، فعالیت چشم‌گیری در حوزه‌ی کتاب داشته است.

زهرا حاج محمدی، یکی از داوران، بیانیه‌ی هیئت داوران جشنواره‌ی سیزدهم را قرائت کرد که در بخشی از آن آمده است: برگزاری  چنین جشنواره‌ای به‌ویژه وقتی تجربه‌ی دوازده ساله را پشت سر دارد کاری سهل و ممتنع به نظر می‌رسد. شاید گمان برود اجرای کاری که سال‌ها به انجام رسیده کار آسانی است. اما برپایی هر دوره از این جشنواره، به تولد فرزندی می‌ماند که ویژگی‌های ‌خاص خود را دارد و التهاب و تب‌و‌تاب تولدش تا لحظه‌ی آخر با برگزار کنندگان خواهد بود.

در این بیانیه با اشاره به این‌که جای برخی از روزنامه‌نگاران باتجربه، به‌ویژه کسانی که بیش‌تر در مجلات تخصصی این حوزه فعالیت می‌کنند، در این جشنواره خالی است اظهار امیدواری شده که در دوره‌های بعدی شاهد حضور گسترده‌تر فعالان رسانه‌ای در این جشنواره باشیم.

هم‌چنین در این بیانیه،‌ هیئت داوران جشنواره از افزوده شدن بخش وبلاگ و فعالیت‌ در زمینه‌ی کتاب در شبکه‌های اجتماعی و تقدیر و تجلیل از پیشکسوتان عرصه‌ی کتاب و رسانه ابراز خرسندی کرد.

مناف یحیی‌پور، دبیر سیزدهمین جشنواره‌ی کتاب و رسانه برتر نیز در این مراسم ضمن توضیح دلایل به‌ تأخیر افتادن برگزاری این مراسم از هفته‌ی کتاب به دهه‌ی فجر گفت: «ایجاد فرصتی برای دریافت و گردآوری آثار و هم‌چنین امکان ارزیابی و داوری دقیق آثار از دغدغه‌های این جشنواره بود که باید تلاش می‌کردیم که کیفیت کار آسیب نبیند

در پایان این مراسم برگزیدگان سیزدهمین جشنواره کتاب و رسانه به این شرح معرفی شدند:

بخش گفت‌وگو: الهه خسروی یگانه (خبر آنلاین)، زهره کهندل (قدس) و نفیسه اسماعیلی (فارس)

بخش گزارش: عترت اسماعیلی (کتاب هفته) و هادی حسینی‌نژاد (ایلنا)

بخش معرفی کتاب: علی‌اکبر شیروانی (اعتماد) و نسرین قربانی (ایران)

بخش یادداشت: فریدون مجلسی (اعتماد)

بخش برنامه‌های تلویزیونی: علیرضا حائری و مهسا ملک مرزبان (تهیه‌کننده و مجری برنامه ‌کتابنامه از شبکه‌ی چهار سیما)

بخش خبرگزاری‌ها: محمدرضا اسدزاده (سردبیر ایبنا)

بخش وبلاگ‌ها: وبلاگ «چی بخوانیم» از سایت جیره کتاب (به مدیریت مانی شهریر) و  وبلاگ باشگاه کتاب

بخش فعالیت‌های رسانه‌ای در شبکه‌های اجتماعی: صفحه‌ی اینستاگرام کتابدونی (به نویسندگی مصطفی قوانلو قاجار) و  صفحه‌ی اینستاگرام کتابدوست

سیزدهمین جشنواره کتاب و رسانه هم‌چنین از کمال صادقی (خبرگزاری مهر) و میترا لباف (واحد مرکزی خبر) به‌عنوان خبرنگاران فعال در هفته‌ی کتاب تقدیر کرد.

این جشنواره در بخش تجلیل از پیشکسوتان هم از دو دهه تلاش و فعالیت رسانه‌ای مجید رهبانی، سردبیر مجله‌ی جهان کتاب، به‌صورت ویژه تجلیل کرد.

گفتنی است دکتر یونس شکرخواه، دکتر حسن نمکدوست، زهرا حاج‌محمدی، جواد محقق، افشین امیرشاهی، علیرضا بهرامی و سید عبدالجواد موسوی داوری نهایی این دوره‌ی جشنواره  را برعهده داشتند.

 

۱۵ بهمن ۱۳۹۳ ۰۰:۰۸
روابط عمومی اداره کل فرهنگ وارشاد اسلامی استان تهران |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید