اخبار

علیرضا خورشید فر نوازنده چیره دست کنترباس و استاد شهیر عالم موسیقی و هنرستان های موسیقی درگذشت

علیرضا خورشید فر نوازنده چیره دست کنترباس و استاد شهیر عالم موسیقی و هنرستان های موسیقی درگذشت
استاد علیرضا خورشیدفر نوازنده چیره دست کنترباس در ارکستر سمفونیک تهران و مدرس هنرستان های موسیقی تهران دار فانی را وداع گفت.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران، استاد علیرضا خورشیدفر نوازنده کنترباس و مدرس هنرستان های موسیقی پسران و دختران تهران بامداد امروز در سن 67 سالگی دار فانی را وداع گفت. وی که از سال 1367 در هنرستان های موسیقی به تدریس مشغول شد هنرمندان بسیاری را در زمینه نوازندگی ساز کنترباس تربیت کرد و می توان گفت که اکثر نوازندگان این ساز از شاگردان استاد خورشیدفر هستند. وی تقریباً در تمامی ارکسترهای ایران اعم از سمفونیک، زهی و ... نیز به عنوان نوازنده حضور داشت و اجراهای متعددی در داخل و خارج کشور داشت و حتی در سال 1365 به همراه ارکستر سمفونیک تهران به جبهه های نبرد اعزام شد.

علیرضا خورشیدفر به سال ۱۳۲۶ در تهران متولد شد و بنا به علاقه ای که به موسیقى داشت از سن ۹ سالگى شروع به یادگیرى ساز آکوردئون کرد، سپس از سن ۱۲ سالگى وارد هنرستان عالى موسیقى شد و در رشته کنترباس مشغول تحصیل گردید و در سال ۱۳۵۱ با درجه لیسانس در رشته کنترباس فارغ‏ التحصیل شد.
علیرضا خورشیدفر، در طى دوران تحصیل از وجود استادانى مثل نعمت ‏اله مجید، خواهر و برادران پورتراب، کنستاتین، نیکلا نیکولف، نیکلاپوپوف، بهره برد و همین استادان بودند که با مایه‏ هاى غنى و پربار علم موسیقى موجب پیشرفت سریع و بزرگ وى در عالم هنر موسیقى گردیدند.
وى، در طرح ارزشیابى هنرمندان کشور که در جلسه و تاریخ ۶۷/۳/۱۷ تشکیل شد به عنوان هنرمند درجه یک شناخته شد.
علیرضا خورشیدفر، از سال ۱۳۴۶ با ارکسترهاى رادیو، اعم از ارکستر بزرگ، ارکسترهاى گل‏ها، ارکستر بزرگ دانشگاه تهران همکارى کرد و از سال۱۳۴۸ وارد ارکستر سمفونیک تهران شد و با این ارکستر به همکارى ادامه داد که این همکارى هنوز هم ادامه دارد و از سال ۱۳۵۱ نیز به عنوان معاون گروه کنترباس و از اوایل سال ۱۳۵۷ به عنوان مایستر گروه کنترباس تا این زمان در ارکستر سمفونیک تهران همکارى دارد.
وى از سال ۱۳۶۷ به‏ عنوان استاد کنترباس در هنرستان موسیقى پسران و دختران مشغول تدریس و خدمات فرهنگى هنرى  مى‏ باشد.

اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران ضایعه درگذشت این استاد فرهیخته را به خانواده محترم آن مرحوم، جامعه هنری و شاگردان ایشان تسلیت عرض نموده و برای وی طلب آمرزش و غفران الهی دارد.

شایان ذکر است مراسم تشییع زنده یاد خورشید فر شنبه 8/8/ 1393 ساعت 9 صبح از جلوی تالار وحدت انجام خواهد شد.

۵ آذر ۱۳۹۳ ۱۱:۳۰
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید