اخبار

دومین دوره جایزه هنر و ادبیات محتشم برگزار می‌شود

دومین دوره جایزه هنر و ادبیات محتشم برگزار می‌شود
دومین دوره جایزه هنر و ادبیات محتشم با هدف بروز و ظهور استعدادهای نو در عرصه هنر قرآنی و عاشورایی برگزار می‌شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران، در ابتدای این نشست حجت‌السلام حشمتی با ارائه گزارش از روند برگزاری این برنامه، گفت: جایزه هنر و ادبیات «محتشم» سال گذشته فقط در بخش شعر برگزار شد اما امسال ادبیات داستانی، نقاشی، پوستر، عکاسی، نقاشی خط، نگارگری و تصویرگری را نیز به بخش‌های این جشنواره افزودیم.

وی تصریح کرد: گسترش دامنه جشنواره جایزه «محتشم» اولین اقدام در بخش عترت معاونت قرآن ارشاد است و هدف از آن پرداختن به مباحث عترت در کنار امور قرآنی و تعمیق بخشیدن به معرفت افراد در ارتباط معارف اهل‌بیت(ع) است.

معاون قرآن و عترت وزیر ارشاد با اشاره به این که امسال برای نخستین‌بار معاونت قرآن و عترت ارشاد در برگزاری جایزه هنر و ادبیات محتشم همکاری می‌کند تا از این طریق معرفت مردم را نسبت به ائمه اطهار (ع) به ویژه نهضت عاشورا بیشتر کند،گفت:در معاونت قرآنی، بخش عترت و اهل‌بیت (ع) کمتر در وظایف و چارچوب فعالیت‌های ما دیده شده بود، اما با پیشنهاد مدیرکل ارشاد استان تهران ما سعی کردیم در برگزاری جایزه هنر و ادبیات محتشم فعالیت داشته باشیم تا مباحث مذهبی را بیش از گذشته پیگیری کنیم.

وی خاطرنشان کرد: سال گذشته جشنواره جایزه هنر و ادبیات محتشم در بخش شعر، آثار فاخری را جمع‌آوری کرد، اما امسال سعی کردیم از حوزه شعر و ادب عبور کنیم و ادبیات داستانی، نقاشی، پوستر، عکاسی، نقاشی خط، نگارگری و تصویرگری را نیز به بخش‌های این جشنواره بیفزاییم.

حشمتی با اشاره به اینکه در آثار هنری از فیلم و فیلمنامه‌های مذهبی نیز حمایت می‌کنیم، اظهار کرد: هنرمندان و نویسندگان برای شرکت در این جشنواره می‌توانند با مراجعه به سایت جایزه هنر و ادبیات محتشم اطلاعات بیشتری کسب کنند.

وی همچنین درباره زمان ثبت‌نام و اختتامیه این جشنواره یاد آور شد: علاقه‌مندان به شرکت در جایزه هنر و ادبیات محتشم تا پایان ماه محرم می‌توانند آثار خود را به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند. همچنین داوری این جشنواره در ماه صفر به پایان می‌رسد و اختتامیه آن نیز برگزار خواهد شد.

در ادامه این نشست، برزین ضرغامی مدیرکل ارشاد استان تهران نیز با اشاره به اهمیت این خلاقیت و فعالیت‌های قرآنی و دینی گفت: ما به دنبال نوآوری هستیم، یعنی در این جشنواره نوگرایی و توجه به موضوعات نوین از امتیاز قابل‌توجهی برخوردار است.

وی با اشاره به بخش جنبی جشنواره هنر و ادبیات محتشم گفت: برگزاری شب‌های شعر عاشورایی و همچنین نشست‌های تخصصی از بخش‌های جنبی این جشنواره به حساب می‌آید که ما سعی داریم برای هر یک از بخش‌های جشنواره یک روز خاص مراسمی برگزار کنیم تا هنرمندان مرتبط با آن رشته در اختتامیه حضور داشته باشند.

 ضرغامی همچنین گفت: هنوز داوران این جایزه مشخص نشده‌اند. در انتخاب داوران هم ملاک ما داشتن تخصص و همچنین مسائل اعتقادی و ارزشی است.

مدیرکل اداره ارشاد استان تهران افزود: در بخش شعر، هر نفر می‌تواند حداکثر سه اثر که از سال 91 به بعد سروده شده است به دبیرخانه ارسال کند. همچنین در بخش پایان‌نامه نیز افراد می‌توانند سه پایان‌نامه که از سال 91 به بعد دفاع شده است را برای شرکت در جشنواره بفرستند.

وی افزود: در حوزه داستان کوتاه، هنرمندان می‌توانند حداکثر سه اثر که هر کدام شامل حداکثر 300 کلمه باشد و در بخش فیلم‌نامه نیز هر هنرمند می‌تواند یک اثر 20 دقیقه‌ای به دبیرخانه ارسال کند

هنرمندان می توانند برای ارسال آثار و مشاهده فراخوان به سایت www.mohtashamaward.ir 

۶ مهر ۱۳۹۳ ۱۹:۴۹
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید