اخبار

آیین بازگشایی هنرستانها با حضور علی جنتی برگزار شد

آیین بازگشایی هنرستانها با حضور علی جنتی برگزار شد
همزمان با آغاز سال تحصیلی جدید ،آئین بازگشایی هنرستانها در هنرستان موسیقی دختران با حضور علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران، علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی صبح روز اول مهرماه با حضور در هنرستان موسیقی دختران در تهران زنگ آغاز سال تحصیلی جدید را به صدا در آورد. وی که به همراه علی مرادخانی معاون امور هنری وزارت ارشاد و ضرغامی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران به این هنرستان آمده بود در سخنانی با تبریک آغاز سال تحصیلی بر لزوم تربیت هنرجویان مستعد تاکید کرد.

جنتی گفت: سرزمین ایران همواره مرز دانش و فرهیختگی بوده و دانشمندان بزرگی در این سرزمین پرورش یافته اند که همچون ستارگانی در آسمان علم و دانش و هنر می درخشند. ما میراث‌دار بزرگانی مانند ابوعلی سینا، ابوریحان بیرونی، زکریای رازی، مولوی، سعدی، کمال الملک، رضا عباسی و صفی الدین ارموی و دهها و صدها دانشمندان صاحب سبک و صاحب اثر هستیم و با اتکای به این داشته های گران‌سنگ می توانیم افتخار کنیم که حال و آینده خودمان را ساخته ایم.

وی افزود: فرهنگ و تمدن غنی ایران پشتوانه محکمی برای نسل امروز است و ما می توانیم با اتکای این گنجینه غنی، آینده خودمان را بسازیم. دانش دُر گرانبهایی است که در صدف وجود شایسته ها جای می گیرد و هنر هم، زینت این خانه است. دانش و هنر دوقلوهای هم ذات هستند که نام ایران و ایرانی با این دو بلندآوازه است. هنر تجلیگاه آفرینش الهی و موجب معرفت و شناخت انسان نسبت به جهان هستی و خالق این جهان است. در این میان نقش هنرمندان بسیار برجسته است. هنرمند خالق زیبایی است و از این منظر در دایره آفرینندگی قرار می گیرند و نسبت به آفریننده هستی احساس رقابت می کند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: هنرمند متعهد و متفاوت آنگاه توفیق پیدا می کند که جوشش های ذاتی خود را با آموزش هماهنگ کند. این وظیفه ای است که بر دوش همه دست اندرکاران و متولیان عرصه فرهنگ و هنر است. ماموریت ما در وزارت ارشاد برنامه ریزی و مدیریت است به نحوی که این هنر ارتقا یابد. از آنجا که بزرگترین محصول فرهنگی، انسان فرهیخته و فرهنگ مدار است، مدیریت سرمایه های انسانی در بخش فرهنگ و هنر مهمترین رسالت وزارت ارشاد است.

به گفته جنتی، بخشی از این کار توسط مراکز آموزشی و هنرستان هایی که تحت نظارت وزارت ارشاد است، انجام می شود و اساسا هدف از ایجاد این هنرستان، شکوفا ساختن استعدادها و پرورش هنرمند است که البته این کاری بسیار ارزشمند و در عین حال دشوار است.

وی تاکید کرد: بسیاری از هنرمندان مشهور و بزرگان فرهنگ و ادب این سرزمین از همین هنرستان ها برخاسته اند و این نشان دهنده ظرفیت بسیار بالایی است که در این هنرستان ها نهفته است. من باور دارم که از نظر داشتن امکانات و بهره‌گیری از آنها، هنرستان های ما دچار مظلومیت هستند و این در حالی است که بیشترین قبولی در رشته های هنری دانشگاه ها از همین هنرستان ها است.

وی گفت: تاریخ پر فراز و نشیب هنر ما با موسیقی پیوند محکمی دارد و ما باید این پیوند را تقویت کنیم تا این راه با جدیت ادامه پیدا بکند. سابقه 100 ساله هنرستان موسیقی به عنوان اولین مرکز آکادمی موسیقی در ایران با قدمت چند دهه ای هنرستان کمال الملک که زادگاه پرورش بزرگانی مانند کمال الملک، سیمین دانشور و حسین بهزاد بوده است، گواه این مدعا است.

جنتی همچنین پیشنهاد کرد: مجموعه اسناد، وسایل، تصاویر و آثار موجود در هنرستان های موسیقی کشور تبدیل به موزه هنرستان های هنرهای زیبا شود تا عموم مردم با وزن این فعالیت های هنری و دانش آموختگان آن کاملا آشنا شوند.

پیش از سخنان وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ،برزین ضرغامی مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران در آیین افتتاحیه سال تحصیلی 93-94 در هنرستان موسیقی دختران، شروع سال تحصیلی را مایه خیر و برکت دانست و گفت: شروع سال تحصیلی فرصتی عملیاتی برای پیاده کردن دستاوردهای دولت تدبیر و امید است.

وی با بیان اینکه دین و تعهد خود را در سال تحصیلی جدید در حد مطلوب انجام خواهیم داد، خاطر نشان کرد: انتظار جامعه فرهنگ و هنر این است که مشکلات و خواسته های آنها هر چه زودتر برطرف شده تا بتوانیم دوران شکوفایی فرهنگی و هنری را داشته باشیم.

ضرغامی ادامه داد: باید مباحث فرهنگی و هنری از مکان های هنری آغاز شده تا شاهد رشد فرهنگی و هنری کشور باشیم

بر اساس این گزارش همچنین 'کسری منصور' یکی از هنرجویان هنرستان پسرانه موسیقی نیز بیانیه ای در خصوص شروع سال تحصیلی جدید قرائت کرد.

در این مراسم همچنین اشجعی از اساتید هنرستان موسیقی ضمن گرامیداشت تقارن آغاز سال تحصیلی با هفته دفاع مقدس گفت: هنر ایرانی نه امروز که همیشه ارزش والایی داشته است و هنرمندان ایرانی همواره نویدآور صلح و دوستی بوده اند و مردم این سرزمین هم هیچگاه جایگاه هنرمندانشان را فراموش نکرده اند.

وی ادامه داد: ما نمی توانیم برای یک کشور هنرمند وارد کنیم و کسی را نمی توان با سفارش و حتی به زور، هنرمند کرد که اگر چنین باشد که دیگر آن هنر، رنگ و بوی آن کشور را نخواهد داد.

این استاد پیشکسوت عرصه موسیقی همچنین خواستار حمایت دولت از تربیت و آموزش هنرمندان شد.

در مراسم آغاز سال تحصیلی در هنرستان موسیقی دختران، همچنین گروه های موسیقی زهی اساتید و هنرجویان این هنرستان قطعاتی را اجرا کردند و در پایان از هنرجویان برتر این هنرستان ها در عرصه های موسیقی، تجسمی، گرافیک و نقاشی تقدیر به عمل آمد.

۱ مهر ۱۳۹۳ ۲۳:۴۲
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید