اخبار

رسول صدر عاملی کارگردان سینمای ایران شایسته تقدیر بود

رسول صدر عاملی کارگردان سینمای ایران شایسته تقدیر بود
معاون هنر ی و سینمایی اداره کل ارشاد استان تهران درجریان تقدیر از رسول صدرعاملی به مناسبت روز سینما از تشکیل شورای تخصصی فیلم در این معاونت و صدور پروانه ساخت فیلم 60 دقیقه‌ای با نظر این شورا توسط اداره کل ارشاد تهران خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاداسلامی استان تهران ، مراسم بزرگداشت روز سینما همراه با بزرگداشت رسول صدرعاملی کارگردان سینمای ایران به همت اداره کل ارشاد استان تهران با حضور محمد حسین اسماعیلی معاون هنری سینمایی این اداره کل، امیر اسفندیاری مشاور بین‌الملل بنیاد سینمایی فارابی و کامیار محسنین منتقد سینما در محل اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران برگزار شد.
در ابتدای این نشست اسماعیلی گفت: آقای صدرعاملی یک سه‌گانه سینمایی با محوریت زیارت (شب، هر شب تنهایی ...) ساخته‌اند که ما بنا داریم فعالیت‌های سینمایی این اداره کل را مجدداً با نقد و بررسی این آثار آغاز کنیم.
وی افزود: 21 شهریور روز ملی سینما است بنابراین امروز را بهانه مناسبی دیدیم که فعالیت‌هایمان را بعد از مدت‌ها در حوزه سینما آغاز کنیم و همزمانی این ایام را پس از گذشت یک هفته از میلاد امام رضا (ع) را به فال نیک می‌گیریم.
معاون هنری سینمایی اداره کل ارشاد تهران افزود: ما در معاونت هنری اداره کل ارشاد تهران یک سری فعالیت‌های زیرساختی را در حوزه سینما در حال انجام داریم که یکی از آنها تشکیل هیئت ویژه سینمایی است که با همکاری سازمان سینمایی این فعالیت‌های سینمایی که از جمله آن می‌توان به بازسازی سالن‌های سینما است اشاره کرد.
اسماعیلی خاطرنشان کرد: همچنین با انجمن سینمای جوان تفاهم‌نامه‌ای داشتیم که برآیند آن راه‌اندازی دفاتر انجمن سینمای جوان در کلیه شهرستان‌های استان تهران است تا جوانان بتوانند در شهرستان‌ها از این بستر استفاده کنند و همچنین در بخش آموزشی کارهای با کمک انجمن سینمای جوان انجام شود و همچنین بنا داریم جشنواره «فیلم کوتاه استان تهران» را نیز با همکاری این انجمن برگزار کنیم.
وی در ادامه در خصوص بحث زیرساخت‌های سینمایی که قرار است با همت این اداره کل انجام شود، گفت: شهرستان‌های استان تهران در بحث سینما ضعیف هستند ما می‌خواهیم 10 مجتمع فرهنگی هنری شهرستان‌های استان را با همکاری مؤسسه سینماشهر به تجهیزات پخش دیجیتال مجهز کنیم تا این 10 سالن به ظرفیت نمایش فیلم این استان افزوده شود.
معاون هنری سینمایی اداره کل ارشاد تهران در ادامه تصریح کرد: یکی دیگر از برنامه‌های این معاونت برگزاری نشست‌های سینمایی و برگزاری برنامه‌هایی مانند این نشست در آینده است.
کامران محسنین در ادامه نشست گفت:‌ یکی از موضوعات لذت‌بخش حرف زدن درباره آثار رسول صدرعاملی است چند مشخصه در کارهای او وجود دارد که به نوعی امضای او محسوب می‌شود او سعی کرده یکی از ژانرهای سینمایی شناخته شده دنیا را به ایران منتقل کند او از ملودرام تا یک تریلر جاده‌ای را در ایران به فیلم ایرانی تبدیل می‌کند. در تمام این گزار دردهای آشنای اجتماعی را زیر ذره‌بین قرار می‌دهد و نمایش این آثار با جسارت دستمایه‌ای می‌شود که باعث گسترده‌تر شدن مرزهای سینمای ایران شود.
این منتقد سینما در ادامه افزود: صدرعاملی سه‌گانه اجتماعی «من ترانه 15 سال دارم»، «دختر با کفش‌های کتانی» و «دیشب باباتو دیدم آیدا» را ساخته است که بخش‌های اول از این سه‌گانه در مجامع جهانی دیده شده و یک نوع دیگر از سینمای ایران را به عرصه جهانی معرفی کرده صدرعاملی سعی کرده یک بخش خصوصی، پویا و کارآمد را در ایران ایجاد کند و روی آن سرمایه‌گذاری کرده است اما با وجود ساخت فیلم‌های اجتماعی وی سه‌گانه‌ای با محوریت زیارت ساخته است.
وی خاطرنشان کرد: در ایران فیلم ساختن درباره موضوع زیارت سخت است چون ممکن است خوانش‌های متفاوتی از آن به وجود بیاید و او در این فیم‌ها نیز با جسارت عمل کرده است. در فیلم‌های صدرعاملی با محور زیارت زائرانی وجود دارند که هر کدام از آنها به موضوعی معتقدند اما نقطه اشتراک آنها زیارت است.
رسول صدرعاملی در ادامه این مراسم گفت: امیدوارم سالن‌های نمایش فیلم در استان تهران درست شود تاکنون کار زیادی انجام نشده و بیشتر حرف زده شده است. عده‌ای انبوهی از علاقه‌مندان سینما به خصوص جوانان هستند که دست‌شان به جایی بند نیست و همچنان هر کسی هم که موفق به انجام کاری می‌شود با عشق خودش است و سازوکار مشخصی ندارد و استعدادیابی نمی‌شود و سازوکار مشخصی وجود ندارد که چه طور بهترین استعداد را انتخاب کنیم.
وی افزود: ما روزی سرزمین شعر و شاعری بودیم که امروز جایش را به فیلم‌سازی داده است و این موضوع که فیلم‌سازی براساس یک شوق فردی این کار را انجام دهد و یک فرآیند مشخص وجود نداشته باشد، مناسب نیست. مدیریت سازوکار سینما یکی از وظیفه‌های شهرداری و دولت است در دنیا شهرداری‌ها کارشان حمایت از هنر و حمایت از استعدادها است و پس از آن نیز حمایت از نمایش این آثار از وظایف آنها است.
صدرعاملی خاطرنشان کرد: ما 5 هزار شهرستان بی‌سینما داریم و من از این بابت متأسفم و این سالن‌هایی که صحبت از بازگشایی آنها می‌شود تنها سالن‌هایی هستند که از بین رفته‌اند و می‌توانیم آنها را ترمیم کنیم.
وی افزود: اما در بین دوستانی که در معاونت فرهنگی هنری ارشاد تهران حضور دارند دیده‌ام که می‌خواهند واقعاً مؤثر باشند و امیدوارم این کارشان الگو شود. جای دوری نمی‌رود اگر تلاش شود که چند استعداد بهتر و بیشتر دیده شود و برای آنها امکان کار کردن ایجاد شود.
صدرعاملی گفت: من و سینماگران دیگری که با اداره کل ارشاد تهران و هیئت سینمایی آن همکاری داریم می‌توانیم بازوی اجرایی این اداره کل باشیم.
کارگردان فیلم «دختری با کفش‌های کتانی» در ادامه تصریح کرد: در طول 33 سال کار همیشه سعی کرده‌ام وارد عرصه‌‌ای شوم که با توجه به تعریف سینما در جمهوری اسلامی فیلم بسازیم و دیدیم که فیلم‌های خوبی هم ساخته شد. می‌توان درباره هر موضوعی حرف زد اما باید دید با چه نیت و نگاهی آن اثر ساخته می‌شود. از سال 61 که فیلم سینمایی «رهایی» را اکران کردم تا سه‌گانه دختران نوجوان این نگاه را داشتم.
وی در ادامه درباره سه‌گانه سینمایی با محوریت زیارت گفت:‌ فیلم‌های سه‌گانه درباره زائر است نه زیارت قرار نبود درباره زیارت فیلم بسازم و می‌خواستم فیلم در مورد زائر باشد و سعی کنم به روحیات یک زائر و اینکه خواستگاهش چیست و چه چیز باعث می‌شود که پس از آن زیارت سرخوش بازگردد، نزدیک شوم.

صدرعاملی در ادامه گفت:‌به نظرم باید تجربیات مختلفی داشته باشیم خیلی‌ها من را شماتت کردند که چرا از حوزه فیلم اجتماعی وارد این حوزه شدی و بازخوردهای متفاوتی داشت اما من راضی هستم و حتی فیلم‌ «هرشب تنهایی» از این مجموعه در جشنواره‌های خارجی نیز با اقبال روبه‌رو شد.
امیر اسفندیاری در پایان این مراسم گفت:‌حضور بسیار تأثیرگذار صدرعاملی نه تنها در ایران بلکه در خارج از کشور بسیار چشمگیر است. وی جوایز تأثیرگذاری گرفته به خصوص برای فیلم «من ترانه 15 سال دارم» و «دختری با کفش‌های کتانی» که جوایز بین‌المللی را درو کردند.
وی خاطرنشان کرد:‌رسول صدرعاملی خلاقیت‌های فراوانی را در حوزه سینما به کار برده است.
*
صدور پروانه ساخت فیلم‌های 60 دقیقه‌ای توسط اداره کل ارشاد استان تهران
در بخش پرسش و پاسخ این نشست اسماعیلی معاون هنری سینمایی ارشاد تهران در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس مبنی براینکه اخیراً مقرر شده ادارات کل ارشاد استان‌ها بتوانند پروانه ساخت فیلم ارائه کنند آیا اداره کل شما این کار را انجام می‌دهد یا خیر؟ گفت:‌ این موضوع تنها مربوط به فیلم‌های ویدیویی است که در مدت‌زمان 60 دقیقه تهیه می‌‌شود و اداره کل ارشاد استان تهران می‌تواند پروانه ساخت فیلم ویدیویی 60 دقیقه‌ای را صادر کند که البته شورای تخصصی فیلم که آقای صدرعاملی نیز عضو آن است در این اداره کل تشکیل شده و این شورا تشخیص می‌دهد که چه کسانی می‌توانند پروانه ساخت فیلم 60 دقیقه‌ای را دریافت کنند.

۲۳ شهریور ۱۳۹۳ ۱۶:۳۳
روابط عمومی اداره کل فرهنگ |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید